Jak správně uchovávat rostlinné barvy

Pokud jste narazili na barvu, která vám vyhovuje, možná máte snahu mít jí doma vždy dost do zásoby. Nebo vám z posledního barvení nějaká zbyla, případně kamarádka dovezla z exotické dovolené zásobu henny na půl roku. Jak se o bylinný prášek postarat, abyste se z jeho vlastností těšila co nejdéle?

Vsaďte na kvalitu

S rostlinnými barvami se to má jako třeba s čajem. Z té samé rostliny máte jak superprémiovou matchu, tak pigi čaj v pytlíku. A stejně je třeba pohlížet i na rostlinné barvy. Pokud chcete 100% výsledek, potřebujete opravdu kvalitní, čerstvou a dobře skladovanou rostlinnou směs. Taková vám pak chvíli vydrží i doma, ale musíte se o ni trochu starat.

S obalem nebo bez?

První pravidlo je, že pokud máte indigo nebo směs s indigem, tak se ji snažte spotřebovat co nejdříve a nekupovat do zásoby. Stejně tak jsou rizikové směsi s indigem z bezobalového prodeje. Indigo je křehká kráska a rádo oxiduje. Nechte ho chvíli špatně zabalené nebo dokonce volně a přestává spolupracovat. Rostlinné barvy s indigem tedy vždy kupujte takové, které byly pečlivě zabaleny hned ve výrobě. Pokud směs nespotřebujete všechnu, udržujte ji v suchu a temnu, bez přístupu vzduchu. A spotřebujte ji co nejdříve.

Rostlinné barvy bez indiga nebo čistá henna jsou o poznání méně rozmazlené. Ale i tady platí, že by při nákupu měly být co nejčerstvější a hlavně uchovávané v suchu, protože každý rostlinný prášek rád chytí plísně. Pouhým okem to nezjistíte, ale jednak to není zrovna zdravé na pokožku, jednak je barva o poznání slabší, pokud vůbec chytne.

Zbytky namíchané směsi! Kam s ní?

Přehnala jste množství a po barvení zbyla ještě hromada už namíchané směsi? Dobrá zpráva je, že si ji můžete uchovat na příště. Ta špatná se zase týká indiga :-D Indigo barví přibližně dvacet minut po rozmíchání s vodou. Je potřeba, aby v té době přišlo do kontaktu s vlasy (nebo tím, co chcete obarvit) a barevné molekuly se přenesly na vybraný podklad. Pokud se tam nestane, indigo se vám zbarví už v misce (do modra nebo do hněda, podle toho, jestli směs obsahuje další byliny) a s barvením je konec.

Zbytek směsi můžete uchovat jak v lednici, tak v mrazáku, záleží, za jak dlouho budete zase barvit. Často se říká, že indigo mrazem zničíte, což není tak úplně pravda, je zničené už před zmražením, protože na vzduchu zoxiduje a nepotřebuje ani mráz. To ovšem neznamená, že musíte směs vyhodit. Pokud obsahuje kromě indiga ještě hennu, tak ji klidně zmrazte a počítejte, že výsledek bude o hodně teplejší (pokud jí obsahuje dost). Pokud je ve směsi většina indiga nebo se jedná o indigo samotné, pořád vám ještě poslouží jako vlasový zábal, protože jeho ostatní dobré vlastnosti zůstanou zachované.

Co všechno svede indigo kromě barvení si můžete přečíst tady.

CosmetikaBioPřihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení