Cosmetikabio a Cosm´etika jsou zero waste

Zero waste. Pro mě je to minimalizace odpadu, využívání existujících zdrojů, recyklace a omezení plastu, kdekoli je to možné.

Když prodáváte zboží, navíc to zboží ještě putuje, od vás, k vám, tak je opravdu hodně odpadu. Standardně se všechno balí do plastu. Někdy se s tím nedá moc dělat. Pokud chcete převážet určitý druh zboží, je přeprava v zataveném plastu jediná možnost a na výběr vám nedají. U některého zboží se s dodavatelem dá domluvit. Sama, jako dodavatel, vycházím zákazníkům vstříc a je mi jasné, snad i ostatním, že tato snaha s názvem zero waste je něco nesmírně důležitého, abychom si udrželi zdroje, přírodu, planetu.

Občas mě kontaktují obchodníci s požadavkem na zboží, které nesmí být v plastu. Těch je naštěstí čím dál tím víc. Přitom jde o to, aby nebylo zboží původně v plastu, to následně rozbaleno a zabaleno do něčeho ekologičtějšího. To je mi naprosto jasné.

Z toho důvodu např. konjakové houbičky, které se pro nás vyrábějí na zakázku, přijímám pouze bez plastu a následně prodávám v papírových krabičkách. Představte si, že houbičky jsou standardně dodávány tak, že každá je zabalena v malém plastovém pytlíčku a ty pak ve větších pytlech. Třeba po třiceti kusech. To je šílenost. Při počtu houbiček, které se u nás spotřebují, je množství plastu naprosto šokující. Samozřejmě tak to dělat nechci, nedávalo by smysl. Nechci rozbalovat tisíce houbiček z plastových pytlíků a balit je do papíru.

konjaková houbička

Nově prodávám aluny ve dvou variantách. Jedna je důležitá zejména pro běžné bio prodejny a zdravé výživy. Ty mají požadavek, aby do produktu bylo vidět skrz obal. Alun s lněným sáčkem je tedy dodáván v plastovém pytlíčku. Druhá varianta respektuje ZW přání zákazníků i některých bezobalových prodejen. Pro tyto jsou aluny k dispozici rovnou ve lněném pytlíčku. Sice není vidět do obalu, trochu jsem se toho z počátku bála, ale zákazníci toto velmi ocenili a bezobalové prodejny odebírají variantu pouze bez plastu.