Přírodní péče o vlasy

Příroda je všude. Už i v supermarketech a v drogeriích. I ke kadeřnicím se vplížila. Z každé strany uslyšíte, jak je přírodní péče o vlasy skvělá. Jak vyřeší všechny vaše problémy, vlasy přestanou padat, mastit se, porostou dvakrát rychleji a naroste vám hříva, před kterou se bude Cher choulit studem. Jenže přírodní péče je široký pojem. Už i každý malý obchod se zdravou výživou nabízí občas celou řadu produktů vlasové péče a samozřejmě jsou všechny úplně přírodní. Jenže pak dáte kamarádce přečíst etiketu a složení a ta doporučí přesun směr odpadkový koš. Jak se tedy v produktech zorientovat a vybrat pro sebe to pravé?

Sulfáty a další fujtajbly

První věc, kterou máte u svojí vlasové péče řešit, jsou věci, které tam rozhodně nechcete. A to jsou hlavně sulfáty, silikony, syntetická parfemace a nebezpečné konzervanty. Proč?

  • Sulfáty - jsou vlastně pěnidla, díky nim šampon vykouzlí tu skvělou pěnu. Která je ale jinak skoro na nic, jen z toho máte lepší pocit. Vlasy lze v pohodě umýt i bez pěny. Ale o tom jindy. Ta nejagresivnější pěnidla jako SLS jsou nebezpečná hlavně v tom, že naprosto zbytečně agresivně odmašťují pokožku, narušují její přirozené funkce a při opakovaném použití tak vytvářejí skvělé prostředí pro všemožné ekzémy, miniinfekce, podráždění, oslabení vlasových cibulek atd. Často jen výměna šamponu s chemickými sulfáty za něco méně agresivního vyřeší problémy, které se táhly roky.
  • Silikony - to jsou ty hladké a lesklé vlasy. Potažené jemňoučkou vrstvou silikonu. Vlasy by to ještě zvládly, problém je opět pokožka. Pokožka nechce být potažena něčím, co je jednak syntetické, jednak neprodyšné a znemožňuje jí správně fungovat. Kombinace sulfát + silikon je pak opravdu krizová a nespokojená a nesprávně fungující pokožka téměř zaručena.
  • Parfemace a konzervanty - vonět a nekazit se může šampon i za pomoci daleko šetrnějších prostředků, než tomu v běžných případech je. Syntetické parfemace a konzervanty bývají zastoupeny v poměrně malém množství, protože víc jich prostě není potřeba, ale jedná se o velmi dráždivé a problematické látky, které mohou stát za mnoha alergiemi a jinými zdravotními problémy.

Jak poznám opravdu přírodní šampon?

Přírodní šampony už dnes umějí vypadat stejně krásně jako ty konvenční. Pění, krásně myjí, vlasy jsou hladké, nadýchané a provoněné. Rozdíl je v látkách, které to zajišťují. Čím přírodní značky nahrazují problematické ingredience?

  • Sulfáty jsou nahrazeny jemnějšími pěnidly, která nedráždí pokožku. Těch je celá řada, nejčastěji jsou na bázi kokosového oleje nebo cukrů (takzvané cukerné tenzidy). Díky nim šampony také krásně pění, i když někdy ne tak hrozně bohatě jako ty s běžnými pěnidly. Zároveň ale nevysušují pokožku a nedráždí jí tolik jako běžná pěnidla.
  • Silikony nemají v přírodní kosmetice co dělat, ať už se jedná o pleť nebo o vlasy. Vlasová přírodní péče je nahrazuje nejčastěji různými oleji a másly, která vlasy nejen uhladí, ale také vyživí a zklidní pokožku. Jedině zdravá a vyživená pokožka dokáže vytvořit vhodné prostředí pro vlasové cibulky, které se vám pak odmění krásnými vlasy, které zůstávají na hlavě a nekončí v umyvadle nebo v kartáči.
  • Parfemace a konzervanty používá i přírodní kosmetika. Šampony obsahují vodní složku a je tedy nutné je konzervovat. Nicméně konzervanty povolené v přírodní kosmetice jsou daleko jemnější, šetrnější a pro zdraví bezpečné. Co se týče parfemace, tak ta nutná není, ale všichni tu vůni chceme, že ano. Ale i ta se dá udělat přírodně, ať už pomocí éterických olejů nebo třeba ovocných extraktů. Jen to není tak strašně levné jako jsou parfemace syntetické. Ale jako bonus vás z toho nejen nerozbolí hlava, ale ještě vám to pomůže třeba od špatné nálady. Opravdu přírodní vůně jsou totiž aktivní látka sama o sobě.

Je to pořád moc komplikované? Tak vsaďte na certifikovanou kosmetiku, kde vám certifikace zaručují, že to někdo povolaný zkontroloval už před vámi a dělá to pravidelně. Včetně kontroly původu surovin, netestování na zvířatech a podobně. Jako je tomu třeba u vlasové kosmetiky německé značky I+M Naturkosmetik. Tam nesáhnete vedle nikdy.

CosmetikaBio

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení